جهانگیری در دیدار با استاندار و نمایندگان مردم کردستان در مجلس:
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات حضوری گسترده،‌ آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رأی داشتند گفت: تمام قول‌هایی که در سفر رئیس جمهور به کردستان داده شده محقق خواهد شد و مسائل قومی و مذهبی نباید مانعی بر سر حل نیازهای مردم باشد.
کد خبر: ۴۵۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸ 08 July 2017

به گزارش تابناک کردستان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری عصر امروز در دیدار با استاندار و نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوابق تاریخی و نقش آفرینی کردستان در صیانت از مرزهای کشور و حضور معنادار در عرصه‌های مختلف نظیر انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: مردم استان کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند و با وجود همه مشکلات حضوری گسترده،‌ آگاهانه و معنادار در پای صندوق‌های رأی داشتند که این موضوع عظمت مردم کردستان را نشان می‌دهد.

وی ضمن تشکر از مشارکت همه جانبه و اعتماد بالای استان کردستان به دکتر روحانی برای ادامه مسیر،‌ گفت: امیدوارم مسائل این استان نظیر ایجاد راه‌های روستایی و توسعه صنعتی و کشاورزی در چارچوب اجرای سند توسعه کردستان هرچه سریع‌تر مرتفع شود.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه زیبنده جمهوری اسلامی نیست که پس از گذشت نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب هنوز محرومیت در بخش‌هایی از کشور وجود داشته باشد،‌ تصریح کرد: به عنوان معاون اول رئیس جمهور پیگیر رفع موانع توسعه استان بر اساس سند توسعه کردستان خواهم بود تا مردم شریف این استان شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشند.

وی با بیان اینکه تمام قول‌هایی که در سفر رئیس جمهور به استان داده شده محقق خواهد شد،‌ گفت: مسائل قومی ، سیاسی و مذهبی نباید مانعی بر سر حل مشکلات کشور و نیازهای مردم باشد.

جهانگیری با یادآوری محدودیت‌های مالی دولت برای توسعه عمرانی، خواستار تشریک مساعی استاندار و نمایندگان کردستان برای فراهم کردن زمینه‌های حضور بخش خصوصی به منظور توسعه صنعتی بویژه ایجاد صنایع تبدیلی به منظور اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشاورزان شد.

وی ایجاد زیرساخت‌هایی نظیر تکمیل راه آهن تهران همدان سنندج را وظیفه دولت دانست و گفت: با خرید هواپیماهای جدید تعداد پروازها به مرکز استان افزایش خواهد یافت.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه داشتن مرز مشترک با کشور همسایه می‌تواند به کانون خوبی برای توسعه استان تبدیل شود، افزود: دولت امیدوار است تا تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان در مجلس شورای اسلامی بخشی از مسائل مرزی در کردستان حل و فصل شود.

وی به موضوع کولبری در استان اشاره کرد و با ابراز تاسف از رواج این شغل طاقت فرسا به دلیل مشکلات معیشتی،‌ اظهار کرد: دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بردوش حمل می‌کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره‌ای اندیشیده شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه استاندار و نمایندگان مجلس باید برای ساماندهی و حل و فصل این موضوع طرح‌هایی نظیر ایجاد بازارچه‌های مرزی ارائه کنند، گفت:‌ دولت برای حل این مسئله از ایده‌ها و طرح‌های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می‌کند تا کولبری به عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد.

پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور، استاندار کردستان در سخنانی ضرورت تلاش و کار مضاعف برای توسعه استان و لزوم تخصیص منابع برای اجرایی شدن مصوبات دولت در ایجاد و تکمیل زیرساخت‌ها را یادآور شد و گفت: استان کردستان ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری و بوم گردی دارد و در زمینه ساخت اماکن اقامتی و هتل های 5 ستاره گام‌های خوبی برداشته است.

عبدالمحمد زاهدی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سدسازی، توسعه صنایع تکمیلی را نیاز کشاورزان منطقه دانست و افزود: ایجاد راه های مواصلاتی و جاده‌های روستایی می‌تواند نقش بسزایی در پیوند استان با مناطق همجوار داشته باشد.

در این جلسه همچنین هر یک از نمایندگان استان کردستان به طور جداگانه، دیدگاه‌ها، ‌دغدغه،ها و پیشنهادهای خود درباره سند توسعه کردستان، آسیب‌های اجتماعی، بیکاری، ‌ساماندهی وضعیت کولبران، ضرورت تقویت پایه‌های وفاق ملی، استفاده از نخبگان همه اقوام و مذاهب در مدیریت کلان کشور برای توسعه، ایجاد و تجهیز جاده‌های مواصلاتی و روستایی، راه‌اندازی فضاهای آموزشی و بهداشتی و تقویت شهرهای مرزی و تصحیح تعرفه‌های گمرکی را بیان کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار