تغییرات در دولت این هفته و هفته آینده انجام می‌شود
شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس جمهور در خصوص انجام تغییرات در کابینه به جمع‌بندی نهایی رسیده است و به زودی شاهد تغییر و تحولات مهمی در بخش‌هایی از دولت که عمدتاً شامل حوزه‌های اقتصادی است، خواهیم بود.
کد خبر: ۶۳۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۹ 24 July 2018

به گزارش تابناک کردستان، شرایط و اوضاع و احوال اقتصاد کشور هر روز ناخوش‌تر می‌شود و مسئولان و نهادهای اقتصادی کوچکترین واکنش و اقدامی هم در قبال این موضوعات نشان نمی‌دهند. البته برخی مسکن‌های مقطعی و نسخه‌های اقتصادی از سوی آنان برای بهبود شرایط داده و پیچیده شده است، اما به طور حتم آنچه تاکنون می‌توان برداشت کرد، این است که «تفکر فعلی اقتصادی حاکم بر کابینه» نمی‌تواند در بهبود اوضاع فعلی گام موثر و مفیدی بردارد.

در حالی که هنوز تحریم‌های آمریکا اجرایی و عملی نشده است، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی مدیران اقتصادی دولت به گونه‌ای بوده است که نتوانسته جو روانی آرامی بر بازار و جامعه حاکم کند و از طرفی اقدامات آنان هم مفید فایده واقع نشده است؛ بر همین اساس بسیاری از کارشناسان، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس قائل بر این مسئله هستند که دولت باید یک خانه تکانی اساسی در تیم اقتصادی و تفکر اقتصادی حاکم بر قوه مجریه انجام بدهد.

بر همین اساس، رئیس جمهور و برخی اعضای موثر دولت در انتخاب و چیدمان دولتمردان تلاش‌هایی را طی هفته‌های گذشته برای انتخاب افراد کارآمد و توانمند که بتوانند در شرایط فعلی اقدامات و برنامه‌ریزی‌های موثری انجام داده و جایگزین مناسبی برای افرادی که تغییر می‌کنند، باشند؛ آغاز کردند و حالا گویا این بررسی‌ها و رایزنی‌ها به نقطه نهایی خود رسیده است. رایزنی‌هایی که تا قبل از ظهر امروز ادامه‌دار بوده و در نهایت رئیس جمهور را مجاب به انجام 3 تغییر و آمدن افراد جدید به کابینه کرده است

همانطور که در بسیاری از رسانه‌ها و محافل تاکنون نقل شده است، اولین تغییر کابینه در ساختمان شیشه‌ای خیابان میرداماد، یعنی بانک مرکزی اتفاق خواهد افتاد و «ولی‌الله سیف» پس از 5 سال صندلی رئیس کلی را تحویل خواهد داد. اتفاقی که روز گذشته با کناره‌گیری دبیر کل بانک مرکزی مقدمات آن آغاز شد و گفته می‌شود که به زودی معاون ارزی این بانک نیز از این جایگاه کنار خواهد رفت تا فضا برای استقرار تیم و تفکر جدید بر این مجموعه مهیا شود.

خبر رسیده که جانشین سیف شخصی خواهد بود که مدتی کمی است ریاست بیمه مرکزی را تحویل فرد دیگری داده و حکم او برای سفارت ایران در چین صادر هم شده است، اما او که هنوز در ایران به سر می‌برد، به این ماموریت نخواهد رفت و توسط رئیس جمهور در کابینه به کار گرفته خواهد شد. او کسی جز «عبدالناصر همتی» مشهور به پدر بیمه خصوصی ایران نیست که اصالتی همدانی دارد و 61 ساله است.

همتی دکترای اقتصاد دارد و استاد دانشگاه تهران است. او به مدت ۵ سال در زمان دبیری «حسن روحانی» بر شورای عالی امنیت ملی، عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بوده و از معدود مدیرانی است که در دولت‌های سازندگی، اصلاحات، مهرورزی و تدبیر و امید سمت‌های مهم داشته است. او از سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال رئیس پیشین بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود. عبدالناصر همتی پس از ۷ سال مدیرعاملی بانک سینا، در ۸ مهر ۱۳۹۲، با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب‌نیا) و تأیید مجمع عمومی بانک ملی به عنوان مدیرعامل بانک ملی ایران انتخاب شد و در ادامه برای بار دوم با حکم طیب‌نیا، به ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. همتی همچون طیب‌نیا درجه دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرد و به اتمام رساند. او در دوره مدیریت او بر بیمه، هرج‌ومرج‌های بیمه‌ای دهه شصت و هفتاد از بین رفت و آرامش بر اوضاع بیمه حاکم شد؛ حالا روحانی امید دارد او همین تدبیر را در بانک مرکزی و در خصوص نرخ ارز به کار ببندد.

خبر دیگر اینکه، بر خلاف تکذیب «محمد باقر نوبخت» و اینکه او گفته همچنان به کار خود در سازمان برنامه و بودجه ادامه خواهد داد؛ رفتن او از این سازمان قطعی شده و پس از این او در دولت تنها عهده دار جایگاه «سخنگویی» خواهد بود. رئیس جمهور درباره انتخاب رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه رئیس جمهور با گزینه های مختلفی رایزنی کرده و اکنون گزینه نهایی مورد نظر روحانی برای این سازمان انتخاب شده است.

فردی برای این مسئولیت انتخاب شده که در دولت یازدهم در کابینه بوده و هم اکنون در دولت نیز مسئولیت دارد. «علی طیب‌نیا» وزیر موفق امور اقتصادی و دارایی در دولت یازدهم فردی است که جانشین نوبخت در ساختمان خیابان بهارستان می‌شود.

دیگر تغییر در کابینه که جا به جایی او به قطعیت رسیده است در مورد «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود. گفته می‌شود که رفتن کرباسیان از این وزارتخانه قطعی شده است، اما او از کابینه جدا نخواهد شد، بلکه جایگزین یکی دیگر از وزیران (احتمالا وزیر صنعت، معدن و تجارت) خواهد شد که او نیز عملکرد مناسبی در وزارتخانه خود برجای نگذاشته است. البته خبرهایی هم در خصوص گزینه‌های جانشینی کرباسیان مطرح شده و گفته می‌شود «شاپور محمدی» به عنوان یک وزیر جوان که در 44 سالگی کارنامه و رزومه سنگین اقتصادی دارد، به عنوان وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی و جایگزین کرباسیان به مجلس معرفی خواهد شد.

محمدی که اصالتاً اهل شهرستان خدابنده استان زنجان است پیش از این مسئولیت‌هایی همچون ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم را بر عهده داشته است. او دارای مدرک دکتری اقتصادسنجی و توسعه است و با رتبه دانشیاری به عنوان عضو هیئت علمی و مدیر گروه مدیریت مالی و بیمه دانشکده مدیریت دانشگاه تهران نیز مشغول به کار است.

آنچه تاکنون در خصوص تغییرات در کابینه به نقطه نهایی رسیده است، مربوط به بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و یکی دیگر از وزارتخانه‌هایی نظیر وزارت صنعت، معدن و تجارت است که رئیس جمهور بنا دارد طی هفته جاری و هفته آینده آن را نهایی کرده و به صورت رسمی اعلام کند.

تابناک

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
گل آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
جناب مراد نیا ، مردم کردستان منتظر ، رفتن ناکار آمدانى هستند که 5 سال است استان را تعطیل کرده اند. نیروهاى خادم و کارآمد را که اینان حذف نمودند را جایگزین فرمائید، الان هم دیر شده
پاسخ ها
غیب گو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
هر وقت جهانگیرى زحمت را کم کند نخ آویزانى اینا هم پاره مى شه ، نمى دانم جهانگیرى از مردم کردستان چه بدى دیده که سیاست ... را کردستان پیاده کرد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار