عضو کمیسیون انرژی مجلس:
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح افزایش قیمت آب و برق که قرار بود از ابتدای اردیبهشت ماه اجرا شود بنا به درخواست کمیسیون انرژی مجلس متوقف شد.
کد خبر: ۷۴۱۷۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶ 06 May 2019

به گزارش تابناک کردستان، هیئت وزیران ۲۷ اسفندماه پارسال به پیشنهاد وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور، تعرفه‌های آب و برق مشترکان پرمصرف را اصلاح کرد.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ مصوب کرد تا بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۹۸ سالیانه به میزان هفت درصد افزایش یابد.

هیئت وزیران در این مصوبه و با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضروری مقرر ساخت تا از ابتدای خردادماه، سالیانه ۱۶ درصد به خالص صورت‌حساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشترکان بالای الگوی مصرف افزوده ‌شود که فاضلاب بها، مشمول افزایش موضوع این بند نمی‌شود.

براساس این مصوبه، خانوارهایی که مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین‌تر از الگوی مصرف بوده و در بازه زمانی اول خرداد تا پایان شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مصرف خود را کاهش دهند، مشمول تخفیف به میزان مصرف کاهش یافته با نرخ نخستین پله مصرف خواهند شد.

مصوبه هیئت وزیران تاکید دارد شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) موظف است در یک برنامه زمانی با اولویت مشترکان پرمصرف، لوازم اندازه‌گیری همه مشترکانی که بطور متوسط مصرف برق ماهانه آنها بالاتر از الگوی مصرف است، با لوازم اندازه‌گیری دارای قابلیت تفکیک مصرف برای ساعت های کم باری، میان باری و اوج بار تعویض کند.

براین اساس، منابع درآمدی حاصل از افزایش صورت‌حساب مشترکان پرمصرف آب و برق حسب مورد فقط برای تعویض لوازم اندازه‌‌گیری و مدیریت مصرف، کاهش هدر رفت و اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع و خرید آب و برق از بخش خصوصی صرف خواهد شد.

در همین رابطه «سلام امینی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به حضور نمایندگان وزارت نیرو در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در روز گذشته(یکشنبه) پیرامون پیشنهاد افزایش قیمت آب و برق افزود: مقرر بود چنانچه افزایش قیمتی باشد با هماهنگی این کمیسیون انجام شود.

وی افزود: پیشتر پیشنهاد خامی در باره لزوم افزایش قیمت آب و برق به این کمیسیون ارائه شده بود که در دست بررسی قرار داشت و بنا بود که نهایی شود، اما هنوز نهایی نشده است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مقرر نبود این افزایش قیمت تا نهایی شدن کامل طرح اعلام عمومی شود.

به گفته امینی، وزارت نیرو این افزایش قیمت را زودتر اعلام عمومی کرده و آن را در قبض‌های آب عملیاتی ساخت.

وی اضافه کرد: رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفته است که این افزایش اصلاح و وزارت نیرو هم قول به برگشت داده است و بر این اساس تا نهایی شدن پیشنهاد ارائه شده، افزایش قیمت متوقف شد.

تابناک

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
دولت خودش رسما" در حال فریب مردم است.
کافیست نگاهی به قبوض گاز و برق بیاندازید.
آبونمان و عوارض برق رسانی-همزمان در قبوض برق
قرار بود آبونمان قبوض گاز حذف شود اما فقط تغییر نام داد و به عوارض گاز رسانی تبدیل شد.
حال با این شرایط هر روز مغازه دار و تولید کننده را تهدید به برخورد میکند.
در حالیکه دستگاههای دولتی خود عامل اصلی گرانیها و نابسامانیهای موجود هستند.......
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار