سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات باید تغییر کند، اما دوستان به سمت استانی کردن انتخابات رفتند.
کد خبر: ۷۶۷۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰ 30 July 2019

به گزارش تابناک کردستان، عباسعلی کدخدایی قائم مقام و سخنگوی شورای نگهبان در مراسم اختتامیه مدرسه حقوق اساسی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان در تصمیم گیری‌های خود مصلحت را هم رعایت می‌کند یا خیر، اظهار کرد: باید ببینیم شما مصلحت را در چه چیزی می‌دانید؛ آنچه برای این شورا حائز اهمیت است آن است که مصالح عالی نظام را در نظر بگیرد، این مصالح جدای از مسائلی است که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان یک نفر یا یک مکانیزم ماشین صدور احکام نیست، گفت: جمعی از فقها و حقوقدانان در شورای نگهبان بر سر موضوعات گوناگون با یکدیگر بحث می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه عدم احراز صلاحیت به معنای عدم احراز صلاحیت نیست، تصریح کرد: گاهی یک داوطلب نمایندگی مجلس به دلیل نقص مدارک دانشگاهی موفق به شرکت در انتخابات نمی‌شود، در این شرایط علت اصلی عدم حضور وی در میان کاندیدها، عدم احراز صلاحیت است نه عدم صلاحیت.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه میزان با دانشگاهیان در ارتباط هستید، گفت: من در سمت استادی دانشگاه تهران در هفته دو تا سه روز در دانشگاه حضور دارم و در فضای مجازی نیز پاسخگوی جوانان و دانشجویان هستم.

کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان نمی‌تواند شایستگی نمایندگان را تضمین کند، افزود: ما در شورای نگهبان از کمترین حد نصاب‌ها استفاده می‌کنیم. هزاران نفر کاندیدای انتخابات مجلس می‌شوند، اما تنها ۲۹۰ نفر برگزیده می‌شوند. آیا شورای نگهبان مشخص می‌کند آن ۲۹۰ نفر چه افرادی باشند؟ خیر، این گروه‌های سیاسی هستند که بر انتخاب مردم اثر می‌گذارند.

وی با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات اظهار کرد: ما هم معتقدیم قانون انتخابات باید تغییر کند، اما متاسفانه دوستان از همان ابتدا به سمت استانی کردن انتخابات رفتند در حالی که این طرح پاسخگوی مشکلات و نیاز‌های امروز نبود.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار