سامانه ثبت اموال و دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران کشور رونمایی شد و مسئولان از امروز به مدت یک ماه فرصت دارند اموال خود را ثبت کنند.
کد خبر: ۷۸۲۰۹۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹ 22 September 2019

به گزارش تابناک کردستان، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، در مراسم رونمایی سامانه ثبت اموال و دارایی مقامات اظهار کرد: توسط دستگاه قضا اقدام مؤثری شکل گرفته و امروز روز افتتاح است و همه مسئولان باید این روز را به خاطر بسپارند.

وی گفت: اصل ۱۴۲ قانون دارایی رهبر، رئیس جمهور، وزیران و معاونان قبل و بعد از خدمت توسط رئیس قوه قضائیه رسیدگی شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد و یک ماه بعد از اتمام مأموریت باید رسیدگی شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تصریح کرد: باید مسئولان تعهد بدهند که لیست اموال خود را بدهند و این شرط تصدی‌ها است.

وی گفت: به غیر از اصل ۱۴۴ و فهرست مربوطه، ۲۴ عنوان و مسئولیت شامل این قانون می‌شوند و باید اموال خود و خانواده را ثبت کنند.

شهریاری افزود: در فهرست ۲۴ عنوان، نمایندگان مجلس اعضای مجمع تشخیص نظام و شورای نگهبان، تا رده مدیر کلی در سازمان‌ها را شامل می‌شود.

وی اظهار کرد: حدود ۲۵۰ هزار نفر شامل این قانون می‌شوند تا اموال خود را لیست و اعلام کنند.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: در ماده یک اشاره‌ای به اصل ۱۴۴ قانون داریم که مترقی‌ترین اصل است چون مقامات عالی‌رتبه کشور را موظف به اعلام اموال می‌کند و در ماده ۳ این قانون، تمام مسؤولان را در ۲۴ عنوان در برمی‌گیرد.

وی افزود: زمان ثبت‌نام قبل و بعد از هر دوره خدمتی است و در سامانه ظرف یک ماه پس از اتمام مأموریت باید اقدام شود تا پس از ارسال به رئیس قوه قضائیه به اموال خود و خانواده آنها رسیدگی می‌شود.

شهریاری با بیان اینکه در هفته گذشته رئیس قوه قضائیه پیشتاز در انجام قانون بوده و اموال خود را به رهبری اعلام کرده تصریح کرد: نحوه اعلام ثبت در سامانه است.

وی گفت: صورت دارایی‌ها شامل ۷ مورد است کلیه اموال غیرمنقول که شامل ملک و املاک است و حقوق دارای ارزش مالی، سرمایه‌گذاری‌ها و حق انتقال آنها را اعلام کند، اوراق بهادر، موجودی حساب‌ها در بانک‌ها و صندوق‌ها مطالبات و دیون و هرگونه منبع درآمدی مستمر باید اعلام شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: اگر مسؤولان اعلام نکنند یا اطلاعات ناقص باشد و کتمان کنند مشمول مجازات تعزیری درجه 6 می‌شوند که محرومیت از حقوق اجتماعی است.

وی اظهار کرد: از امروز به مدت یک ماه یعنی تا یکم آبان ماه ۹۸ مسئولان مهلت اعلام اموال خود را دارند و مسئولانی که بعد از اجرای قانون یعنی بعد از ۲۹ آذر ۹۴ عهده‌دار مسؤولیت شده‌اند و دوره مسئولیت‌شان تمام شده باید اموال را اعلام کنند.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار