وعده «عبدالناصر همتی» در سفر کردستان، به کجا رسید؟
بانک مرکزی تازه‌ترین گزارش «کل مانده تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان» را اعلام کرد؛ درصد تسهیلات به منابع در استان نسبت به زمان سفر رئیس کل بانک مرکزی به کردستان در اواخر بهمن‌ماه 97 نه تنها افزایش پیدا نکرد بلکه کاهش یافته است؛ استاندار کردستان هم دیروز، نارضایتی خود از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات را به صراحت اعلام کرد.
کد خبر: ۷۸۴۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱ 02 October 2019

به گزارش تابناک کردستان، طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از «کل مانده تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان»، رقم سپرده‌ها در کردستان 122140 میلیارد ریال (شامل سپرده‌های ریالی و ارزی که سپرده‌های ارزی فاقد سپرده قانونی است)، رقم سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی، 108508 میلیارد ریال و رقم تسهیلات جاری و غیرجاری هم 84192 میلیارد ریال اعلام شده است؛ طبق آنچه اعلام شده، تسهیلات در کردستان در پایان خرداد 98، 77.59 درصد منابع است.

این اعداد و ارقام در حالی از سوی بانک مرکزی، به عنوان مرجع رسمی و دارای صلاحیت اعلام می‌شود که «عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی، 27 بهمن‌ماه 97 و در پایان سفر خود به کردستان در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود «تصمیم ما این است که بتوانیم کردستان را بیشتر توسعه بدهیم و حجم تسهیلات را بیشتر کنیم ... درصدد هستیم سطح پایین پرداخت تسهیلات در کردستان را جبران کنیم ... چون وضعیت مالی در کردستان خوب نیست، میزان سپرده در بانک‌ها پایین است و به همین دلیل میزان تسهیلات هم پایین است و این پایین بودن تسهیلات عامل نامطلوب بودن وضعیت مالی شده است، ما این چرخه را خواهیم شکست».

حالا و 7 ماه پس از وعده‌های «همتی» به مردم و مسئولان کردستان، آخرین گزارش بانک مرکزی در رابطه با تسهیلات پرداختی بانک‌ها منتشر و میزان تحقق برخی وعده‌های آقای رئیس‌کل مشخص شده است.

در زمان سفر «همتی» به کردستان، طبق آخرین اطلاعات منتشره توسط بانک مرکزی، تسهیلات در کردستان، 80.21 درصد منابع بود و حالا طبق گزارش بانک مرکزی، تسهیلات در کردستان، 77.59 درصد منابع است؛ این مقایسه نیازی به تفسیر دارد؟!

نکته دیگری که در تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی هم، مانند گزارش‌ ماه‌های قبل دیده می‌شود، رقم و درصد پایین تسهیلات در کردستان به نسبت برخی استان‌های دیگر کشور است؛ برای نمونه، رقم سپرده‌های ریالی و ارزی در پایان خرداد 98 در استان «کردستان» 3119 میلیارد ریال از استان «چهارمحال و بختیاری» بیشتر است و در این حال رقم تسهیلات در پایان خرداد 98 در استان «چهارمحال و بختیاری» 10432 میلیارد ریال از «کردستان» بیشتر است؛ بیش از 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات، رقم قابل توجهی است، نیست؟! (گفتنی است بانک‌های چهارمحال و بختیاری، 89.74 درصد منابع خود را تسهیلات پرداخت کرده‌اند ولی بانک‌های استان کردستان 77.59 درصد از منابع خود را تسهیلات پرداخت کرده‌اند).

در این شرایط، آن طور که پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری نوشته، بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، دیروز و در یکصد و یازدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، «به تندی از روند پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها انتقاد» و به صراحت عنوان کرده «اراده خاصی برای رفع مشکلات حوزه تسهیلات در بانک‌ها وجود ندارد» و گفته «مجموعه گزارش‌هایی که از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ارائه می‌شود راضی کننده نیست و این روند باید اصلاح شود».

این شیوه موضع‌گیری استاندار کردستان در مقابل بانک‌ها بارها تکرار شده و آمار و ارقام نشان می‌دهد که متأسفانه نتیجه‌ای عملی نداشته است؛ با این وصف دلیل عدم تغییر رویکرد جناب «مرادنیا» هم معلوم نیست!

استاندار کردستان حتماً بهتر از ما می‌داند بانک‌ها همواره به فکر کسب سود بیشتر هستند و شاید تنها راه حل در دسترس که می‌تواند بانک‌های کردستان را مجبور به تغییر رویکرد کند، شفاف‌سازی درباره عملکردشان باشد.

بهتر نیست اولاً مقایسه‌ای بین عملکرد مدیران هرکدام از بانک‌های استان برای نمونه در 6 ماهه نخست سال 98 با مدت مشابه سال قبل انجام و در قدم دوم، به صورت ماهیانه اعلام شود هر کدام از بانک‌های استان چند درصد از منابع خود را تسهیلات پرداخت کرده‌اند و آنچه با این بررسی‌ها به دست آید به مردم کردستان اطلاع‌رسانی شود تا آنها برای انتقال سپرده‌های خود به بانک‌هایی که همرایی بیشتری با شهروندان و مسئولان استان دارند در اسرع وقت اقدام کنند؟

انتشار تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از رقم تسهیلات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و اظهار نارضایتی استاندار از عملکرد بانک‌های کردستان در پرداخت تسهیلات + جدول

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار