شهرستان بانه باوجود بیش از ۱۰۰ پاساژ و کالاهای ارزان قیمت در سال‌های اخیر به شهر پاساژها لقب گرفت و مقصد سفر بسیاری از ایرانی‌ها شده که قصد خرید کالا دارند و این روزها علی رغم وجود هشدارهای بهداشتی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا محلی برای حضور مسافران و گردشگران از سراسر کشور شده است.
کد خبر: ۸۵۵۲۴۴
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰ 27 May 2020

خطر کرونا و سفر به بانه

شهرستان بانه باوجود بیش از ۱۰۰ پاساژ و کالاهای ارزان قیمت در سال‌های اخیر به شهر پاساژها لقب گرفت و مقصد سفر بسیاری از ایرانی‌ها شده که قصد خرید کالا دارند و این روزها علی رغم وجود هشدارهای بهداشتی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا محلی برای حضور مسافران و گردشگران از سراسر کشور شده است.

شهر مرزی بانه در ۲ دهه اخیر به واسطه هم مرزی با اقلیم کردستان عراق، وجود بازارچه مرزی سیرانبند و سرمایه داران خوش فکر به نگین اقتصادی غرب کشور لقب گرفته و سالانه میلیون‌ها مسافر از نقاط مختلف کشور برای خرید ارزان و لذت بردن از طبیعت بکر خدادادی راهی این شهر می‌شوند.

در ایام تعطیلات و روزهای تعطیل سیل مسافران به بانه بیشتر می‌شود اما امسال همچون دیگر نقاط کشور به واسطه شیوع ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع پذیرای مهمانان نوروزی نشد و بازار بانه تعطیل شد و هم اکنون با مساعد شدن شرایط سیل مسافران به این شهر شروع شد.

در ایام تعطیلات عید سعید فطر مسافران زیادی از نقاط مختلف نقاط کشور راهی بانه نشد و ظرفیت بسیاری از اماکن اقامتی و مکان‌های اسکان مسافرین تکمیل شد و بسیاری از مسافران در پارک‌ها و مکان‌های دیگری شهر اقدام به برپایی چادر کردند.

 خطر کرونا و سفر به بانه

بانه از امنیت بالایی برخوردار اس

یکی از مسافران که از شهر اراک برای خرید وسایل برقی به بانه سفر کرده به خبرنگار ایرنا گفت: هر ۶ ماه یک بار برای خرید به بانه سفر می‌کنم.

مهدی همت با اشاره به تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران و و شیوع ویروس کرونا افزود: قیمت کالاها نسبت سالهای گذشته افزایش یافته و برخی از اجناس نیز در بازار کم یاباب و یا نایاب شده از طرفی قدرت خرید مردم نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته با این شرایط فعالیت در بازار بسیار سخت است.

وی اظهار داشت: بیشتر سفرهای ما یک روزه است و اگر نیاز به ماندن باشد گاهی شب‌ها در خانه معلم و گاهی نیز در سویت‌های اجاره ای می‌مانیم.

همت ادامه داد: علی‌رغم مشکلات زیاد در کمبود امکانات این شهر امنیت بالایی دارد و تاکنون ما با مشکلی مواجه نشدیم و فروشنده ها هم با مسافران برخورد بسیاری خوبی دارند که این مهمترین عاملی است که بانه را به عنوان مقصد خرید انتخاب می‌کنیم.

 خطر کرونا و سفر به بانه

کمبود امکانات در پارک ها

یکی دیگر از مسافران که برای تهیه پوشاک مغازه‌اش به بانه سفر کرده ضمن اشاره به طبیعت زیبا و جذاب کردستان گفت: در صورتی که شرایط آب و هوا مناسب باشد برای شب‌ها در پارک ها چادر برپا می کنیم.

مریم جعفری افزود: موقعیت پارک‌ها برای برپایی چادر مناسب است اما پارک‌ها امکانات زیادی ندارند که با توجه مسافران به اینکه مسافران زیادی در پارک ها چادر برپا می کنند باید امکانات مناسبی برای این پارک ها فراهم شود.

وی به نامناسب بودن برخی از جاده‌های منتهی به شهرستان بانه اشاره کرد و اظهار داشت: از مسیر سقز بانه جاده وضعیت مناسبی نسبت به دیگر جاده های منتهی به بانه دارد اما بیشتر جاده ها وضعیت بسیار بدی دارند که گذر از این جاده ها با خطرات زیادی همراه است.

یکی از مغازه داران نیز گفت: با عادی شدن شرایط بعد از قرنطینه و بازگشایی بازار مسافران به تدریج به بانه آمدند وجود مسافران برای این شهر برکت است و مردم به چشمشان به دیدن چادرهای رنگارنگ عادت کرده است.

وریا عزیزی افزود: حضور مسافران اگر حتی خرید نکنند خوشایند است و مردم بانه در بسیاری از شرایط سخت از مهمانان به خوبی پذیرایی کردند و حتی از آنها در خانه های خود پذیرایی کردند چیزی که در کمترجای دیدم.

وی اظهار داشت: کاهش قدرت خرید مردم واقعیتی انکارناپذیر است در هر ساعت بیش از ۵۰ نفر به مغازه ما مراجعه می کنند و با مشاهده قیمت کالاها از خرید منصرف می شود در هر صورت حضور مسافران مایه دلگرمی بازاریان است.

عزیزی ادامه داد: بازار بانه نسبت به دیگر نقاط کشور وضعیت بهتری دارد و قیمت کالاها هم پایین تر است اما اگر بخواهیم با درآمد بازار سرمایه گذاری کنیم امکان پذیر نیست چراکه هر روز قیمت کالاها با افزایش روز به روز دلار افزایش می یابد و سودی برای بازاریان نمی ماند.

خطر شیوع ویروس کرونا

رییس شبکه بهداشت و درمان بانه با اشاره به عدم رعایت توصیه های بهداشتی از توسط برخی از مسافرین گفت: برای رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از ویروس کرونا اقداماتی در راستای آموزش شهروندان بویژه بازاریان انجام شده است.

محمد شاهویسی با بیان اینکه علارغم هماهنگی‌های لازم با فرمانداری بانه برای بستن آرامستانها، اما این تصمیم عملی نشد افزود: در صورتی که مردم احساس کنند شرایط عادی شده و نکات بهداشتی را رعایت نکنند خطر شیوع ویروس کرونا بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حضور گسترده مسافران در شهر از سه هفته پیش آغاز شده اظهار داشت: حضور گسترده مردم و مسافران در سطح شهر نشان از عادی شدن شرایط دارد که این امر باعث شیوع و گسترش ویروس کرونا می شود.

شاهویسی افزود: با تصمیم ستاد بحران کرونا کشور رستورانها و مراکز اقامتی شهرستان بانه نیز با اصول رعایت بهداشتی بازگشایی می شود که امیداوارم بازگشایی این مراکز زمینه ساز انتقال ویروس کرونا نشود.

ظرفیت تمام مراکز اقامتی تکمیل شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ظرفیت مراکز اقامتی شهرستان بانه یک هزار ۳۰۰ تخت است گفت: ظرفیت تمام هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمانپذیرهای بانه در تعطیلات عید سعید فطر تکمیل شد و برخی از مسافران در پارک ها چادر برپا کردند.

سعدالله رحیمی خواه افزود: تعدادی از پارک‌ها از قبل برای اسکان موقت مسافرین مشخص شده و مراکز اقامتی شبانه هم با رعایت اصول بهداشتی و ارائه خدمات مناسب فعالیت می‌کنند.

وی اظهار داشت: برخی سویت‌های اجاره‌ای هم بدون مجوز و به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند که برای کنترل این مراکز اقداماتی انجام شده اما برخی از مسافرین شبانه در این مراکز اقامت می‌کنند.

رحیمی خواه ادامه داد: با همکاری نیروی انتظامی تاکنون ۵۴ خانه مسافر که بدون مجوز فعالیت می کردند پلمب شده بعضی از صاحبان خانه های مسافر بدور از چشم نیروهای پلیس در حاشیه شهر و جاهای دنج خلوت فعالیت می‌کنند.

وی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور اسکان مسافر در مدارس انجام می شود و تاکنون دستورالعمل اسکان مسافران در مدارس ارائه نشده و به نظر می رسد امسال مسافران در مدارس پذیرش نمی‌شوند.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

کرونا ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و حضور نیافتن در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

همه ایرانیان می‌توانند با درخانه ماندن، رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی و مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

منبع/ ایرنا 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار