مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ماموران اجرایی شهرستان مریوان در جریان گشت و کنترل خود بر روی تالاب بین المللی زریوار، برای اولین بار پرنده ای با نام "دیدومک" را مشاهده کردند.
کد خبر: ۸۵۷۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۳ 01 June 2020

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ماموران اجرایی شهرستان مریوان در جریان گشت و کنترل خود بر روی تالاب بین المللی زریوار، برای اولین بار پرنده ای با نام "دیدومک" را مشاهده کردند.

فریبا رضایی اظهار کرد: برای نخستین بار این پرنده با نام علمی" Vanellus indic" که از گونه‌ پرندگان بومی جنوب کشور است در تالاب زریبار مشاهده شد، این پرنده معمولا نزدیک آب‌های شیرین و گشتزارهای آبیاری دیده می شود و دریاچه آب شیرین زریبار با دارا بودن شرایط لازم به محل مناسبی برای استقرار و زیست این پرنده در این فصل تبدیل شده است.

وی افزود: پناه گاه حیات وحش و تالاب بین المللی زریوار مریوان از منحصر به فردترین اکوسیستم های آبی کشور است که همه ساله پذیرای گونه های زیادی از پرندگان مهاجر و بومی است و با وجود مردم طبیعت دوست شهرستان مریوان زیستگاه امنی برای تمامی گونه های جانوری به شمار می آید.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان عنوان کرد: با توجه به گردشگرپذیر بودن مریوان به ویژه تالاب بین المللی زریوار(زریبار)، از گردشگران عزیز انتظار می‌رود در صورت مشاهده هر گونه پرنده‌ای در تالاب زریبار از نزدیک شدن به آنها که امکان صدمه و استرس وارد کردن به این پرندگان را دارد، اجتناب کنند.

وی افزود: اخیراَ با کاهش تردد های خودرویی و انسانی در حوزه زریبار، توقع داریم حضور زیستمندان متنوع تری را در فضای آرام تالاب شاهد باشیم.

دیدومک پرنده‌ای پر سروصداست که در سکوت شب، صدایش حتی از فاصله یک کیلومتری هم شنیده می‌شود و و همانند سایر" آبچلیک سانان" در حول و حوش آب‌ها به سر می‌برد. این پرنده حدود ۳۳ سانتیمتر طول دارد و سر، گردن و قسمت بالایی سینه دیدومک سیاه است بجز یک نوار پهن سفید که از ناحیه چشم شروع و در طرفین گردن امتداد پیدا کرده با سفیدی سطح شکمی یکی می شود، سطح پشتی آن قهوه‌ای تیره است که در روی بال‌ها پررنگ تر و دارای جلای سبز برنزی و قرمز است .

سطح شکمی این پرنده سفید است و دم سفید با نوار انتهای سیاه پهن دارد، قسمت اعظم شاهپرهای نخستین و ثانوی آن سیاه است که با نوار سفید روی پوشپرهای بال تضاد خاصی دارد، زائده قرمز رنگ و مشخصی در جلو چشمش دیده می‌شود، منقارش قرمز و در انتها سیاه و پاهایش زردرنگ است، دیدومک کمتر از پرندگان نظیر خود اجتماعی است و معمولا جفت‌جفت دیده می‌شود .

منبع/روابط عمومی محیط زیست استان کردستان 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار