برخورد متفاوت «زاهدی» و «مرادنیا» با موضوع منطقه آزاد کردستان
از رویکرد عوام‌فریبانه در حضور مدیران «کف‌زن» تا نگاه محتاطانه!

استاندار سابق کردستان 23 تیرماه 95 در جلسه‌ای گفت «ظرف دو هفته آینده، منطقه آزاد کردستان به تصویب خواهد رسید؛ کار تمام است؛ مبارک باشد برای مردم»؛ پس از این گفته‌ها، مدیرانش برای او کف زدند! حالا و دقیقاً 16 ماه پس از گفته‌های «زاهدی»، استاندار جدید گفته باید برای مجاب کردن مجلس به تصویب لایحه مذکور تلاش کنیم؛ «مرادنیا» چطور از «کف‌زن»‌ها انتظار تلاش دارد، محل سؤال است؟

به گزارش تابناک کردستان، لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی، اواخر آذرماه 94 و اوایل بهمن‌ماه همان سال در صحن علنی مجلس مطرح شد ولی متأسفانه نتوانست رأی موافق نمایندگان را برای تصویب کسب کند.

اما رئیس جمهور، 14تیرماه 95 لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه‌مریوان و چند منطقه دیگر را بار دیگر و با طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس کرد؛ کلیات لایحه به دلیل مخالف بودن آن با برنامه پنجم توسعه، بر اساس ماده 117 آیین نامه داخلی مجلس، باید با دو سوم آرا به تصویب می‌رسید.

القصه؛ 23 تیرماه 95 یعنی تنها به فاصله چند روز از ارائه مجدد لایحه یادشده به مجلس، «عبدالمحمد زاهدی» استاندار وقت کردستان، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گفت: ««ظرف دو هفته آینده، منطقه آزاد کردستان به تصویب خواهد رسید؛ کار تمام است؛ مبارک باشد برای مردم»!

پس از این اظهارات غیرکارشناسی و غیرمسئولانه «زاهدی»، مدیران حاضر در جلسه به جای آنکه از وی سؤال کنند شما در چه جایگاهی هستید و بر چه اساسی ادعا می‌کنید دو سوم نمایندگان مجلس ظرف دو هفته آینده به لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی جدید رأی می‌دهند، برایش «کف» زدند!

دو هفته که هیچ گذشت و اتفاقی هم نیافتاد، حالا و 16 ماه پس از وعده محقق‌نشده استاندار سابق، استاندار جدید اظهارنظری درباره منطقه آزاد تجاری صنعتی کردستان داشته که قابل تأمل است؛ «بهمن مرادنیا» در جلسه بررسی موارد اجرای محدوده منطقه آزاد تجاری اقتصادی کردستان گفته: «باید تلاش کنیم مرکز پژوهش‌های مجلس را مجاب کنیم، تصویب منطقه آزاد تجاری اقتصادی بانه و مریوان، امکانات و توسعه را به منطقه خواهد آورد».

 خبر منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان درباره جلسه، آنقدر ضعیف است که تحلیل نوشتن درباره آن تقریباً ناممکن است اما در باب این خبر حداقل می‌توان یک سؤال مطرح کرد و آن اینکه، چرا «مرادنیا» از مجاب کردن مرکز پژوهش‌های مجلس سخن به میان آورده است؟ بخوانید.

«مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» به عنوان نهادی مستقل که اواخر سال 71 برای ارائه خدمات مستمر کارشناسی و مطالعاتی در کنار مجلس قرار گرفت، به درخواست کمیسیون اقتصادی، گزارشی 27 صفحه‌ای با عنوان «اظهارنظر کارشناسی درباره لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی و دوازده منطقه ویژه اقتصادی» تهیه و 14 آبان‌ماه جاری، منتشر کرد؛ با این توضیح که کار مطالعاتی تهیه گزارش، در بازه زمانی 20 مردادماه 95 تا اول مهرماه 96 انجام شده است.

بررسی جامع گزارش منتشره در حوصله این نوشتار نیست اما نگاهی اجمالی به نکات مطرح شده در آن و نیز نتیجه‌گیری از تحقیقات به عمل آمده درباره مناطق آزاد تجاری صنعتی و لحاظ این نکته که برای تصویب طرح، اخذ نظر موافق دو سوم نمایندگان مجلس ضروری است، نشان می‌دهد که اگر قرار باشد نمایندگان به نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها توجه کنند، دور از ذهن به نظر می‌رسد لایحه مناطق آزاد تجاری صنعتی در صحن علنی رأی اعتماد بگیرد و این همان نکته‌ای است که مورد توجه استاندار کردستان قرار گرفته و بر اساس آن «مرادنیا» بر تلاش برای جلب نظر مرکز پژوهش‌ها تأکید کرده و این دقت‌نظر مایه امیدواری است.

اما مگر همین مدیرانی که مورد خطاب «مرادنیا» قرار گرفته‌اند در چهار سال گذشته عهده‌دار امور نبوده‌اند و نتیجه عملکرد آنها روشن نیست؟ پس بر چه اساسی استاندار جدید انتظار دارد این مدیران «کف‌زن» برای رفع مشکلات کردستان تلاش کنند؟

و کلام آخر اینکه، به نظر می‌رسد اگر استاندار کردستان تنها این سؤال را از مدیران استان بپرسد که دلیل کف‌زدن‌شان برای «زاهدی» در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان و پس از آن اظهار نظر پوپولیستی چه بود، دلیل بسیاری از مشکلات کردستان روشن خواهد شد.