هزینه سرویس مدارس در سال تحصیلی جاری برای سال آتی لحاظ می‌شود

 هزینه سرویس مدارس در سال تحصیلی جاری برای سال آتی لحاظ می‌شود

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه 98 مدارس را به تعطیلی کشاند و نیمه‌ای از سالتحصیلی 98-99 با آموزش‌های مجازی تداوم پیدا کرد.

قطعا برخی از مدارس استان کردستان همچون مدارس شاهد، استعدادهای درخشان، غیرانتفاعی و هیات امنایی سالانه شهریه‌هایی را برای ثبت نام و آموزش از دانش‌آموزان طلب می‌کنند که این شهریه بابت آموزش و تعلیم‌هایی است که دانش‌آموزان فرا می‌گیرند و امسال گرچه مدارس تعطیل شد اما با تدابیر وزارت آموزش و پرورش آموزش‌ها تداوم داشت.

راه‌اندازی شبکه شاد برای آموزش مجازی دانش‌آموزان و همچنین آموزش حضوری توسط بسیاری از معلمان در مناطق روستایی و محروم و حتی تهیه و تدوین برنامه‌های آموزشی و توزیع بین دانش‌آموزان در قالب DVD همگی از جمله تدابیر آموزش و پرورش در راستای کمک به آموزش دانش‌آموزان و استمرار فرآیند تعلیم و تربیت بود که از همان ابتدای تعطیلی مدارس پیگیری و اجرا شد.

اخیرا عده‌ای از والدین دانش‌آموزان در تماس‌هایی با خبرگزاری فارس مرکز کردستان خواستار پیگیری هزینه تردد دانش‌آموزان و سرویس ایاب و ذهاب آنها که برای طول سالتحصیلی پرداخت کرده بود، شدند.

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان در این خصوص اعلام کرد: براساس چهارچوب دستورالعمل سرویس مدارس، هزینه سرویس مدارس در زمان تعطیلات رسمی کسر می‌شود و از اولیا دریافت نمی‌شود.

هزینه سرویس مدارس روزهای تعطیلی برای سال آتی لحاظ می‌شود

ایوب فیض‌پور با اشاره به اینکه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مدارس تعطیل شد، افزود: هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان که در سال‌جاری پرداخت کرده‌اند به میزان روزهای تعطیلی مدارس برای هزینه تردد سال آینده آنها مدنظر قرار می‌گیرد.

وی اعلام کرد: در شهرستان‌ها هزینه سرویس مدارس با تصمیم‌گیری کارگروه ماده 18 تصویب و دریافت می‌شود و اعضای این کارگروه علاوه بر آموزش و پرورش، شامل نمایندگان شهرداری، شورای شهر، پلیس، فرمانداری و سازمان حمل و نقل است.

وی خاطرنشان کرد: قطعا نگاه آموزش و پرورش به سرویس مدارس نگاه تربیتی است و دغدغه خانواده‌ها دغدغه آموزش‌ و پرورش نیز محسوب می‌شود لذا تمامی هزینه‌هایی که خانواده‌ها بابت سرویس مدارس پرداخت کرده‌اند محاسبه و برای تردد سال آتی دانش‌آموزان لحاظ می‌شود.

کمک‌های والدین به مدارس با نظارت انجمن اولیا و مربیان هزینه می‌شود

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش کردستان همچنین در خصوص کمک به مدرسه که در ابتدای سالتحصیلی والدین به مدارس پرداخت می‌کنند، عنوان کرد: هرچند مدارس این روزها تعطیل است اما کمک‌های نقدی والدین به مدارس با نظارت شورای مدرسه که متشکل از انجمن اولیا و مربیان است هزینه می‌شود و بدون نظارت خود والدین این مبالغ هزینه نخواهد شد.

گرچه شیوع ویروس کرونا منجر به بروز مشکلاتی در سیستم نظام تعلیم و تربیت کشور شد و تلاش متولیان امر جلوگیری از افت تحصیلی و تسریع در روند آموزش به دانش‌آموزان بدون تحمیل هزینه‌هایی به والدین بود اما آموزش مجازی به دانش‌آموزان نیز مستلزم داشتن ابزار و تکنولوژی‌های روز بود که برخی دانش‌آموزان به واسطه نداشتن امکانات هوشمند از قبیل موبایل یا تب‌لت و حتی در برخی از مناطق روستایی نبود اینترنت، دغدغه و نگرانی‌هایی را برای دانش‌آموزان و والدین ایجاد کرد.

در این راستا کمک خیرین برای تهیه گوشی‌ و یا تب‌لت برای دانش‌آموزان نیازمند مورد توجه قرار گرفت و به هر شیوه ممکن تلاش شد تا هیچ دانش‌آموزی از تعلیم و تربیت عقب نماند.

گفتنی است، در سال تحصیلی جاری بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در دوره‌های مختلف مشغول به تحصیل بودند و ۲۴ هزار نفر از پرسنل در واحدهای اداری و آموزشی استان مشغول خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان شدند.

منبع/ فارس