‌شوق حضور کردستانی‌ها در پای صندوق‌های رای

پس از گذشت چهل روز از فراق و نبود رئیس جمهور شهید و روزهای چشم انتظاری برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشور، بالاخرە روز موعود فرا رسید، روزی کە سرنوشت کشور بە دستان پرتوان ملت ایران گرە خوردە است.
کد خبر: ۱۱۷۳۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۰ 28 June 2024

بە گزارش تابناک کردستان و به نقل از ایسنا، از نخستین ساعات صبح امروز (هشتم تیر ماە) همچون سایر استان‌های کشور نبض انتخابات پرشور در استان کردستان بار دیگر تپیدن گرفتە است، انتخاباتی کە آبروی ایران و نظام در گرو آن است.

در حالت عادی و همچون روال سابق سنوات گذشتە انتخابات ریاست جمهوری باید طی یک سال آیندە صورت می‌گرفت، اما سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان ایشان و شهادت آیت‌اللە سید ابراهیم رئیسی سبب انتخابات زود هنگام در کشور شد.

این سومین باری است کە دورە ریاست جمهوری یک فرد در جمهوری اسلامی ایران ناتمام می‌ماند و پیش از اتمام دورە چهارسالە ریاست جمهوری، انتخابات زودتر از موعد برگزار می‌شود.

از زمان شهادت شهید رئیسی و بالا گرفتن تب و تاب انتخاباتی در کشور تا بە امروز گمانەزنی‌های بسیاری در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات از سوی رسانەهای معاند صورت گرفتە است و امروز همە کشورهای دنیا بە ایران چشم دوختەاند تا ببینند آیا مردم پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند یا نە؟

ساعت ٨ صبح روز جمعه، شعبەهای اخذ رای بە صورت رسمی کار خود را در اقصی نقاط کشور آغاز کردە و منتظر حضور و نقش‌آفرینی مردم در این صحنە حساس سیاسی هستند.

از همان ساعت اولیە صبح، مردم با حضور خود خط باطلی بر گمانەزنی‌های دشمن کشیدند و بار دیگر بە همە دنیا نشان دادند کە با همە مشکلات و سختی‌های موجود در کشور همچنان پای نظام و انقلاب خود ایستادەاند.

بە سراغ مردمی می‌رویم کە فارغ از سن و سال پای صندوق‌های رای آمدەاند تا رای خود را بە صندوق بیندازند.

شرکت مردم در انتخابات خار چشم دشمنان است

آمنە خانم زنی ۷۳ سالە کە آمدە بود تا با حضور خود نقش مهمی را در آیندە و سرنوشت کشور ایفا کند و در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: بەخاطر وجود مقام معظم رهبری، آیندە کشور، آیندە خانوادە و خار چشم دشمنان آمدەام تا بار دیگر در انتخابات شرکت کنم.

او می‌گوید: هیچکس منکر وجود مسائل و مشکلات موجود داخل کشور نیست، لذا انتخاب فرد اصلح می‌تواند پایانی بر مسائل و مشکلات کشور باشد.

انیسە هم بعد از اینکە رای خود را بە صندوق می‌اندازد، در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: باید فرد اصلحی را بە عنوان رئیس جمهور آیندە کشور انتخاب کرد، فردی کە منافع ملت را بر منافع خویش ترجیح دهد و با کم و کسری‌های کشور آشنایی داشتە باشد و صلاحیت خدمت بە ملت و دولت را داشتە باشد.

مشارکت و حضور رای اولی‌ها در صحنە سیاسی انتخابات

سارینا یک رای اولی است و امروز آمدە است تا اولین رای خود را بە صندوق بیندازد و از حس و حالش در مورد این روز سرنوشت‌ساز می‌گوید: شرکت در انتخابات حس و حال جدید و تازەای را برای من رقم زد.

وی ادامە داد: حس بسیار خوبی است کە برای اولین بار قدم در یک صحنە سیاسی گذاشتەام و با انتخاب خود می‌توانم نقشی در سرنوشت کشور داشتە باشم.

محسن هم رای اولی است، و از دلایل شرکت خود در انتخابات می‌گوید: خدا را شاکرم کە توانستم برای اولین بار در این صحنە سیاسی مشارکت داشتە باشم.

وی افزود: من پای صندوق‌های رای آمدەام تا در ابتدا امر رهبری را بە جا آورم و در ثانی نقش موثری در آیندە خود و کشور ایفا کنم.

محسن ادامە داد: ملت ایران خصوصا مردم کردستان باید فردی مردمی و انقلابی را بە عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب کنند.

بە عشق شهید جمهور آمدەایم!

آقای عزیزی نیز در گفت‌وگو با ایسنا می‌فرماید: شهادت آیت‌اللە سید ابراهیم رئیسی غم جانکاهی را در سینە ملت بە یادگار گذاشت، لذا امروز خود و خانوادەام بە عشق این شهید راە خدمت آمدەایم تا دین خود بە ایشان ادا کنیم.

نرگس می‌گوید: بە عشق شهید جمهور امروز در انتخابات حاضر شدەایم و امیدواریم رئیس جمهور آیندە رهرو و ادامە دهندە ایشان باشند.

ساتیار هم می‌گوید: برای رهبرمان، آیندە کشور، آیندە مملکت و برای وطنم آمدەام کە رای بدهم.

استمرار حضور کردستانی‌ها در تعیین سرنوشت سیاسی کشور

آقای جباری می‌گوید: مردم با حضور خود در پای صندوق‌های رای مشت محکمی بە دهان دشمنان می‌کوبند و دشمن باید بداند کە ایرانی‌ها بە ویژە ما کردستانی‌ها تا آخر پای این انقلاب و رهبر ایستادە و خواهیم ماند.

آقای رحمانی هم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: از قدیم گفتەاند در ناامیدی بسی امید است، لذا مردم از وعدەهای عمل نشدە مسئولین و دولت‌های گذشتە دلگیر نباشند و با حضور و انتخاب درست پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

وی افزود: اگر اوضاع کشور باب دل ما نیست، مشکل از انتخاب‌های ما بودە است، این‌بار با بصیرت و آگاهی شرکت کنید شاید با حضور رئیس جمهور آیندە فرجی حاصل شود.

ساناز هم رای اولی است و می‌گوید: اگر رای ندهیم بیشتر میدان را برای دشمن خالی نگە داشتەایم و اگر رای دهیم سبب آسودگی خاطر و خوشحالی رهبر و دوستان خواهد شد.

مشارکت پرشور کردستانی‌ها در انتخابات

استاندار کردستان گفت: در برخی روستاهای استان مشارکت بسیار مطلوب بوده است و این نکته موجب انگیزه در استان شده است.

اسماعیل زارعی کوشا اظهار کرد: از اولین دقایق که از ساعت ۸ فرمان برگزاری انتخابات صادر شده است بدون هیچ مشکلی فرایند اخذ رای در استان کردستان ما شروع شده و ادامه دارد.

وی، با بیان اینکه کار اخذ رای در یک هزار و ۲۹۶ شعبه در سراسر استان در حال انجام است، عنوان کرد: شاخص‌های مختلف به ویژه شاخص امنیت در بالاترین سطح ممکن برخوردار هستیم.

به گفته استاندار کردستان، امنیت پایدار مردمی در انتخابات امروز برقرار است و از نظر فرایند برگزاری انتخابات تعامل بین هیئت اجرایی و نیروهای امنیتی که مسئول نظم و امنیت انتخابات هستند بدون کوچکترین مشکل کار در حال انجام است.

زارعی کوشا اعلام کرد که در برخی روستاهای استان مشارکت بسیار مطلوب بوده است و این نکته موجب انگیزه در استان شده است.

وی افزود: حضور گسترده مردم در انتخابات زمینه پیگیری پروژه‌ها در سطح ملی را تسهیل می کند.

استاندار کردستان از مردم استان درخواست کرد که هر چه سریعتر به پای صندوق های رای بیایند و آن را به آخر وقت موکول نکنند.

به گفته وی، طبق قانون رای گیری از ساعت ۸ تا ۱۸ است، اما این زمان بنا به نیاز قابل تمدید است اما معمولا تجربه نشان داده که بسیاری از مردم به دلیل گرفتاری‌های روزمره در ساعات اولیه نمی توانند در پای صندوق رای حضور یابند، به همین دلیل پیش بینی می‌شود که مشارکت در ساعت‌های پایانی هم ادامه‌دار و شلوغ باشد.

وی خاطرنشان کرد: هنوز آمار و درصدها مشخص نیست و باید تلفیق شود و این انتخابات با انتخابات دوره گذشته که مربوط به مجلس شورای اسلامی و شورای شهر بوده متفاوت است.

حضور کردستانی‌ها در ساعات اولیە رای‌گیری تحسین برانگیز است

فرماندار سنندج در خصوص رصد حضور مردم در پای صندوق‌های رای گفت: حضور مردم در ساعات اولیە شروع فرایند رای‌گیری تحسین‌برانگیز است.

حسن عسکری امروز (هشتم تیر) در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شرکت در انتخابات تاثیر بسزایی در آیندە و سرنوشت کشور، فرزندان و خانوادە خواهد داشت.

وی عنوان کرد: بە عنوان یک وظیفە شرعی، قانونی و اخلاقی باید در ساعات اولیە پای صندوق‌های رای حاضر شدە و برگە رای خود را در صندوق‌های رای بیندازیم و دشمنان را از امید واهی ناامید کنیم.

عسکری اضافە کرد: خوشبختانە در ساعت اولیە شروع فرآیند رای گیری، حضور بسیار عالی است و پیش‌بینی می‌شود رفتە رفتە این حضور بیشتر شود.

وی از شهروندان درخواست کرد: با توجە بە اینکە ساعت‌های پایانی رای گیری شاهد ازدحام جمعیت در شعبەهای اخذ رای هستیم، از شهروندان محترم خواهشمندیم در ساعات ابتدایی روز بە شعبەهای اخذ رای مراجعە و رای خود را به صندوق بیندازند.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار