سنندج- مدیر عامل آب منطقه ای کردستان گفت: عملیات اجرایی طرح آبرسانی به شهر سنندج با ظرفیت تأمین آب به میزان ۵۷ میلیون مترمکعب در سال با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی پایان یافت.
کد خبر: ۱۰۷۹۸۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴ 30 November 2022

به گزارش تابناک کردستان، آرش آریا نژاد در این خصوص اظهار کرد: طرح آبرسانی به سنندج با هدف ارتقای کمی و کیفی آب شرب این شهر و تأمین آب شرب ۴۰ درصد از جمعیت استان کردستان اجرایی شده و در مسیری ۶۰ کیلومتری آب شرب با کیفیت و پایدار را از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج متصل خواهد کرد.

وی افزود: برای تسهیل در فرایند آبرسانی در این طرح، متخصصان ارتفاع پمپاژی ۴۸۰ متری در نظر گرفته‌اند، همچنین ۲۷ کیلومتر از مسیر اتصال منابع آبی تا تصفیه‌خانه با لوله‌های فولادی به قطرهای ۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ میلی متری منشعب شده است.

آریا نژاد خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در مورد این پروژه پتانسیل بسیار قوی آن از نوع پدافند غیرعامل است و به همین دلیل از این پس شهر سنندج از حیث تأمین آب شرب با کیفیت و پایدار حتی در دوران خشکسالی‌ها مشکلی نخواهد داشت.

وی افزود: نکته مهم دیگر اینکه برای اجرایی کردن این طرح علاوه بر بهره‌برداری از سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب، برای اولین بار در «دیسپاچینگ» انتقال آب کشور از ایستگاه کاهش فشار از ۳۰ اتمسفر به ۲ اتمسفر استفاده شده که در نوع خود کم نظیر است.

آریا نژاد اظهار کرد: سیستمی که در آن اپراتور بر اساس برنامه منابع و مصارف تعیین شده در پروژه میزان دبی مورد نیاز هر بخش از سامانه اعم از انشعابات، تصفیه‌خانه شهر سنندج و سد «قوچم» را طی یک جدول به سیستم کنترل وارد نموده و پس از آن سیستم به طور خودکار وارد عمل می‌شود.

وی افزود: از جمله دلایلی که اجرایی کردن این طرح در دستور کار دولت قرار گرفت می‌توان به مواردی چون کاهش کیفیت آب مخزن سد قشلاق در طول دوره‌های پاییز و زمستان، کاهش متوسط آورد سالانه رودخانه قشلاق در سال‌های اخیر و تضمین پایداری آب شرب سنندج از طریق دو منبع تغذیه اشاره کرد.

مدیر عامل آب منطقه‌ای کردستان خاطرنشان کرد: برای نهایی کردن این پروژه ۸۵۰ میلیارد تومان بودجه از اعتبارات ملی هزینه شده و نیز تمام فرایند اجرای آن از صفر تا صد با بهره گیری از توان ۶۰۰ نفر از مهندسان، متخصصان و کارگران بومی و در مدت کمتر از دو سال عملیاتی شده است.

 

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار