مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، گفت: با توجه به مدیریت مناسبی که در مخزن، منابع و مصارف حوزه پایین دست و بالا دست سد‌های استان صورت گرفت، خوشبختانه حجم وروی بسیار زیاد آب به این سد‌ها هیچ نوع خسارتی وارد نکرده است.
کد خبر: ۱۱۶۷۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۴ 15 May 2024

به گزارش تابناک کردستان، آرش آریا نژاد میانگین بارش‌های استان را از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، حدود ۴۵۰ میلیمتر اعلام و اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد و در مقایسه با بلندمدت دوره مشابه ۵۱ ساله، ۹ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به اینکه این بارش‌ها پراکندگی بسیار مناسبی را از لحاظ سد و حجم در استان داشته اند، رواناب بسیار مناسبی برای تمام سد‌های کردستان ایجاد شده و حدود ۸ سد در استان سرریز کرده اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، اعلام کرد که سد‌های چراغ ویس سقز، عباس آباد بانه، آزاد و قشلاق سنندج، گاران در مریوان، زیویه در کامیاران و دایک خاکی و زریوار در مریوان از جمله سد‌های استان است که امسال شاهد چند باره حجم خروجی بسیار بالا و سرریز شدن آن‌ها بوده ایم.

وی ادامه داد: با توجه به مدیریت مناسبی که در مخزن، منابع و مصارف حوزه پایین دست و بالا دست سد‌های استان صورت گرفت، خوشبختانه حجم وروی بسیار زیاد آب به این سد‌ها هیچ نوع خسارتی وارد نکرده است.

آریانژاد، در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به بارش‌های اخیر می‌توان گفت که کردستان از خشکسالی خارج و به ترسالی وارد شده است، گفت: براساس پارامتر‌های هواشناسی و هیدرولوژیک نمی‌توان به طور قطعی اعلام کرد که با یک و یا دو سال پر بارش از سیکل خشکسالی خارج شده ایم، چرا که این امر یک بازه چندین ساله دارد.

وی، با تاکید بر اینکه ما در دو سال اخیر شاهد بارش‌های خوبی در استان بوده ایم و امید است که طی سال‌های آینده همین سیکل ادامه داشته و افزایش یابد، توصیه کرد که صرفه جویی و بهینه مصرف کردن ارتباطی با‌تر سالی و خشکسالی ندارد، بلکه مصرف آب در همه حوزه‌ها یک فرهنگ عامه محسوب می‌شود و مردم و کشاورزان همواره باید رعایت کنند.

برچسب ها: کردستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار