۱۰ آذر ۱٤۰۱؛ گویی همین دیروز بود، هواپیمای حامل رئیس جمهور شهید در فرودگاە سنندج بر زمین نشست، آمدە بود تا بە وعدە‌ها و شعارهای دور از دسترس دولت‌های گذشتە جامە عمل بپوشاند.
کد خبر: ۱۱۶۹۰۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۰ 29 May 2024

به گزارش تابناک کردستان، خبرها حاکی از آن بود کە رئیس جمهور با هدف بهرەبرداری از سامانە انتقال آب سد آزاد بە تصفیەخانە سنندج، بە استان کردستان سفر خواهد کرد.

خبر مسرت بخش بود و اما غیرقابل باور. مردم سنندج سال‌ها بود کە از نبود آب آشامیدنی با کیفیت محروم بودند، سال‌ها در صف چشمەها برای بردن آب آشامیدنی روزگار گذراندند، مسئولان بسیاری آمدند و رفتند و از این پروژە بازدید کردند، اما گویی این رنج را پایانی نبود کە نبود!

سال‌ها از این معضل بزرگ در کردستان می‌گذشت و داد مردم استان گویی بە جایی نمی‌رسید و دغدغە مردم انگار دغدغە دولت نبود، پروژە هم‌چنان نیمەتمام بر قوت خود باقی ماندە بود.

امیدها ناامید شدە بود، پروژە آبرسانی از سامانە انتقال آب سد آزاد کردستان بە تصفیەخانە سنندج یکی از پروژەهای مهمی بود کە می‌توانست خط بطلانی بر این معضل بزرگ باشد، اما از آغاز این پروژە تا پایان دولت دوازدهم تنها ۱٥ درصد پیشرفت داشت، پروژەای کە اگر با همین منوال پیش می‌رفت سال‌های سال راە بە جایی نمی‌برد.

روز پنجشنبە ۱۰ آذر ۱٤۰۱! گویی همین دیروز بود هواپیمای حامل رئیس جمهور شهید در فرودگاە سنندج بر زمین نشست، آمدە بود تا برای همیشە بە معضل کیفیت آب‌ شرب سنندج پایان دهد، پروژە عظیمی کە دولت‌ ماقبل ایشان نتوانستە بود بە اتمام برساند حالا ایشان عزمشان را جزم کردە بودند تا کار نیمەتمام پروژە را تمام کنند، اصلا رسالتش همین بود آمدە بود تا بە وعدە‌های دولت‌های گذشتە جامە عمل بپوشاند و کار نیمەتمام آن‌ها را تمام کند.

خبر بهرەبرداری از پروژە انتقال آب سد آزاد بە تصفیەخانە سنندج خبر مسرت بخشی بود کە در میان بهت و ناباوری اهالی سنندج بە تحقق پیوست، و این خدمت یادگار گرانبهایی بود از رئیس جمهور شهید، برای سنندجی‌ها!

پروژه آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد کردستان به تصفیه‌خانه سنندج یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان بود که اجرای آن از ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود و تا پایان دولت دوازدهم فقط ۱۵ درصد پیشرفت داشت، اما در دولت سیزدهم اجرای آن در اولویت‌ قرار گرفت و با اقدام جهادی دولت مردمی ۸۵ درصد باقیمانده طرح اجرا و این پروژه تکمیل شد.

برای اجرای این پروژه که به لحاظ توپوگرافی در یکی از ناهموارترین و صعب‌العبورترین مناطق کشور اجرا شده، ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. 

به دلیل ناهمواری مسیر انتقال آب، چند ایستگاه پمپاژ در مسیر احداث شده که آب را تا ارتفاع ۴۸۰ متری پمپاژ خواهند کرد.

با بهره‌برداری از این طرح علاوه ‌بر ارتقای قابل توجه کیفیت آب شرب و انتقال سالانه حداقل ۵۷ میلیون مترمکعب آب سالم به شهر سنندج، پایداری آب شرب نیز تا افق سال ۱۴۲۵ تامین خواهد شد.

پروژه تصفیه‌خانه سنندج یک پتانسیل بسیار قوی و از نوع پدافند غیرعامل است و دولت با ظرفیتی که‌ در بخش آب شرب سنندج ایجاد کرده این شهر را از حیث تأمین آب شرب باکیفیت به نحوی ایمن کرده که در دوران خشکسالی با بهره‌برداری از این پروژه هیچ مشکلی برای تأمین آب شرب شهر سنندج وجود نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور سپس در میان مردم شهر سنندج تکمیل طرح آبرسانی به سنندج را از مصادیق کار مجاهدانه و انقلابی برشمرد و اظهار کرد:‌ معتقدیم همین مدل و روش را می‌شود در دیگر نقاط کشور هم دنبال کرد تا کارها سریع‌تر به نتیجه برسد.

بیش از ۲ هزار میلیارد تومان پروژه از خدمات ماندگار شهید جمهور در کردستان است

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: ۲ هزار و ٤٥۰ میلیارد تومان پروژه از خدمات ماندگار رئیس جمهور شهید دکتر آیت الله رئیسی در حوزه آب و فاضلاب کردستان است.

محمد فرهاد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در دولت رئیس جمهور شهید دکتر آیت الله سیدابراهیم رئیسی ۲ هزار و ٤٥۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه آب و فاضلاب در استان کردستان اجرا شد.

فرهاد با بیان اینکه این پروژه‌ها در سال‌های ۱٤۰۱ و ۱٤۰۲ اجرا و به بهره‌برداری رسید، گفت: بدون تردید خدمات ارزنده رئیس جمهور شهید دکتر رئیسی در سراسر کشور نمود داشته است و این تلاش‌ها در استان کردستان هم بەویژه در بخش آب و فاضلاب پررنگ بوده است.

وی با یادآوری شخصیت خستگی ناپذیر و نستوه رئیس جمهور شهید به سفرهای وی در قالب سفرهای استانی هیئت دولت به استان کردستان اشاره کرد و افزود: در ۲ دور سفر رئیس جمهور شهید به استان یک هزار و ۷٥۰ میلیارد تومان پروژه شامل آبرسانی به شهر سنندج از سد آزاد، تصفیه خانه آب شهر دیواندره و ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج به بهره‌برداری رسید.

فرهاد خاطرنشان کرد: در دهه فجر سال ۱٤۰۱ نیز به مدد توجهات ویژه رئیس جمهور به حوزه آب و فاضلاب استان مبلغ ۱۱٤.٥ میلیارد تومان پروژه شامل ایستگاه پمپاژ پل شیخ، تصفیه خانه آب اضطراری مریوان، ازن زنی تصفیه خانه آب بانه، اجرای خط انتقال آب کانی اصحاب به سد بانه و آبرسانی به ۱۳ روستا به بهره برداری رسید.

وی افزود: در دهه فجر سال ۱٤۰۲ نیز ۷٦ میلیارد تومان پروژه شامل تصفیه خانه فاضلاب روستای قروچای دهگلان و آبرسانی به ۱۳ روستا افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان تصریح کرد: در هفته دولت سال ۱٤۰۲ نیز ۱٥٤ میلیارد تومان پروژه شامل خط انتقال آب سقز، تصفیه خانه فاضلاب روستای قلیان سنندج و آبرسانی به ۱٥ روستای استان با دستورات و تأکیدات رئیس جمهور شهید افتتاح شد.

فرهاد افزود: با توجه به تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر لزوم محرومیت زدایی از روستاها، طرح جهاد آبرسانی به روستاهای محروم کشور در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و در این راستا آبرسانی به ۱٦۹ روستای استان کردستان در دولت رئیس جمهور شهید با اعتبار ٥۲٨ میلیارد تومان آغاز شد که در حال حاضر با ٥۰ درصد پیشرفت ۳٥۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی تصریح کرد: اجرای ٦۰۰ کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب در کردستان از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم و تلاش‌های رئیس جمهور شهید و دولت خدمتگزار وی در استان کردستان است.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: اجرای ۲ هزار و ٤٥۰ میلیارد تومان پروژه طی عمر این دولت در حوزه آب و فاضلاب استان نشان از عنایت ویژه رئیس جمهور شهید به مردم کردستان و پیشرفت و آبادانی این خطه از کشورمان بود. 

زمان خدمتش کوتاە بود ولیکن موثر، همانگونە کە خود ایشان فرمودند مهمترین متن کار دولت سیزدهم در کشور خدمتگزاری بە مردم است و همین امر حسد و کینە در دل دشمن را افزون ساختە است.

برچسب ها: کردستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار