رئیس کل دادگستری استان کردستان:
حجت الاسلام والمسلمین حسینی در نخستین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان از تثبیت و صدور سند مالکیت ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان خبر داد و اظهار داشت: در مناطق «برازان»، «دره سید حسین» و «سراب قامیش» سنندج تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی محرز شده است و باید برخورد جدی صورت گیرد.
کد خبر: ۹۶۵۳۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲ 20 May 2021
به گزارش تابناک کردستان و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کردستان، صبح امروز و با حضور رئیس کل دادگستری استان و رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال، دادستان عمومی و انقلاب سنندج، معاون عمرانی استانداری، شهردار سنندج و مدیران متولی نخستین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان در سالن اجتماعات مجتمع قضایی شهید قدوسی سنندج برگزار شد.
در ابتدای این جلسه رئیس کل دادگستری استان کردستان با اشاره به ضرورت مقابله با فساد در سطوح مختلف، شاه کلید و نقطه عطف فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس محترم قوه قضاییه را مبارزه با فساد عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از مصادیق مهم و بارز فساد، زمین خواری و دست اندازی به عرصه‌های ملی است و در این زمینه پیشگیری از وقوع این جرایم بسیار حائز اهمیت است.
حجت الاسلام حسینی افزود: اشراف، تسلط و نظارت مدیران دستگاه‌های متولی بر عرصه‌های ملی بسیار ضروری است و مدیران ادارات متولی باید بصورت میدانی در مناطق مورد طمع متصرفین حضور داشته باشند و با تعامل مراجع انتظامی دست متصرفان به بیت المال را قطع نمایند و در غیر اینصورت دادستان‌های عمومی و انقلاب استان موظف اند تا هرگونه ترک فعل مدیران را در این زمینه به بنده گزارش دهند.
وی همچنین بر لزوم اجرای هرچه سریعتر احکام خلع ید صادره در استان تاکید کرد و افزود: در مناطق «برازان»، «دره سیدحسین» و «سراب قامیش» سنندج تخلفات عدیده‌ای صورت گرفته است که منجر به تشکیل سکونتگاه‌های غیر رسمی شده و در این خصوص باید دادستان سنندج شخصا از باب حقوق عامه ورود نموده و برخورد لازم را صورت دهد.
رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود از تثبیت مالکیت و صدور سند بیش از ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان در سال ۱۳۹۹ توسط اداره ثبت اسناد و املاک استان خبر داد و افزود: کل مساحت اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار است که مقرر است تا پایان سال جاری، ۸۰۰ هزار هکتار باقی مانده نیز تثبیت مالکیت و صدور سند شود.
حجت الاسلام حسینی از شناسایی ۴۱۶ فقره تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی توسط اداره کل منابع طبیعی استان خبر داد و افزود: در مناطق «صلوات آباد»، «سرنجیانه»، «سرخه دزج»، «قلیان»، «خلیچیان»، «باباریز» و «دولت آباد» ۴۱۶ فقره تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی به مساحت ۲۰۷ هکتار شناسایی شده که از این تعداد ۲۲۶ فقره به مساحت ۱۱۶ هکتار در مراجع قضایی پرونده تشکیل شده است.
در ادامه این جلسه محمد جباری دادستان عمومی و انقلاب سنندج و دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان کردستان بر لزوم تدوین اطلس جزایی و جنایی اراضی ملی و منابع طبیعی توسط اداره کل منابع طبیعی در استان تاکید کرد و اظهار داشت: ایجاد سکونتگاه‌های غیر رسمی در مناطق مختلف علت و معلول زمین خواری است و در مناطق «دره سید حسین» و «برازان» متصرفین به ۴۰۰ هکتار از اراضی وقفی دست اندازی نموده اند.
جباری افزود: مدیریت اوقاف استان کردستان باید ضمن دعوت از متولیان موقوفات در این مناطق تکلیف این موقوفات را روشن نموده و بصورت اورژانسی وظرف مدت چند روز آینده بنا‌های غیرمجاز تخریب شوند.
گفتنی است در این جلسه مدیران دستگاه‌های متولی به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای حفظ حقوق بیت المال به رئیس شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی پرداختند.
منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار